Bezolovni nije štetan za polovnjake

Bez autora
Nov 02 2010

Vozači koji imaju automobile starosti 25 godina i više mogu u rezervoare da sipaju i bezolovno gorivo ili eventualno dodaju aditive koji ne koštaju mnogo. Stručnjaci tvrde da nema razloga za paniku, i vozači ne moraju da brinu zbog nagađanja da je bezolovni benzin štetan za njihove automobile. Pančevačka rafinerija od polovine godine ne proizvodi više olovne benzine, a sve u cilju proizvodnje kvalitetnijih derivata po evropskim standardima. I dok stanovnici Pančeva sa odobravanjem gledaju na ovakvu odluku jer je vazduh mnogo manje zagađen, vlasnike automobila starih i do tri decenije zabrinule su neke spekulacije da bi bezolovni benzin mogao da šteti ventilima. Najčešće se radi o vozilima „zastava“, „lada“ i „škoda“, a procenjuje se da ih u Srbiji ima oko 50.000. Kada zalihe olovnog goriva nestanu, svi oni moraće da u rezervoare sipaju bezolovni benzin.

Bezolovni nije štetan za polovnjakeVozači koji imaju automobile starosti 25 godina i više mogu u rezervoare da sipaju i bezolovno gorivo ili eventualno dodaju aditive koji ne koštaju mnogo.

Stručnjaci tvrde da nema razloga za paniku, i vozači ne moraju da brinu zbog nagađanja da je bezolovni benzin štetan za njihove automobile.

Pančevačka rafinerija od polovine godine ne proizvodi više olovne benzine, a sve u cilju proizvodnje kvalitetnijih derivata po evropskim standardima.

I dok stanovnici Pančeva sa odobravanjem gledaju na ovakvu odluku jer je vazduh mnogo manje zagađen, vlasnike automobila starih i do tri decenije zabrinule su neke spekulacije da bi bezolovni benzin mogao da šteti ventilima.

Najčešće se radi o vozilima „zastava“, „lada“ i „škoda“, a procenjuje se da ih u Srbiji ima oko 50.000. Kada zalihe olovnog goriva nestanu, svi oni moraće da u rezervoare sipaju bezolovni benzin.

Stručnjaci su, međutim, saglasni da oni ne bi trebalo da brinu jer nagađanja o štetnosti nemaju nikakvog osnova.

Automehaničar Srđan Ivanović kaže da novo gorivo neće mnogo uticati na rad automobila.

“Setite se samo kakav je kvalitet goriva bio devedesetih godina, pa su automobili išli normalno”, navodi on.

Za one koji ipak nisu uvereni da bezolovno gorivo neće štetiti ventilima, stručnjaci preporučuju dodavanje aditiva u rezervoare. Borisav Tatić iz Udruženja privatnih benzinskih pumpi kaže da su vozači devedesetih godina svoja vozila navikli na svakakva goriva.

“Tako da čak nema potrebe ni da se sipaju aditivi. Jedino ako su vozila uvozna, a nije sipano gorivo lošeg kvaliteta, treba im dodati aditive. Dodaju se po rezervoaru i cena se kreće od 300 do 400 dinara”, objašnjava Tatić.

I u drugim evropskim zemljama koje već odavno ne proizvode olovno gorivo, olovo nadoknađuju dodatkom aditiva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik